A minap számolt be Török András, a Fortepan virtuális fotóarchívum adminisztratív kezelését végző Summa Artium vezetője, hogy sokunk kedvenc honlapja a közelmúltban 2400 új fotográfiával bővült. Rendszerváltás, 19. századi Velence, Kádár-kori építészet, első világháború – csak négy téma az újdonságok között.



Blogunk követői előtt nem titok, hogy rendszeresen tallózunk – illusztráció gyanánt – a Fortepan anyagából, és ez nem véletlen: az elcsépelt, ezer helyen publikált archív képek helyett felüdülés ezeket az olykor amatőr, máskor vérprofi felvételeket beilleszteni a szövegeinkbe. Nemcsak korszak, hanem évszak szerint is szoktunk választani, attól függően, hogy a múzeumainkkal kapcsolatos hírekhez, beszámolókhoz aktuálisan milyen hangulat illik. Éppen ezért örömmel tudatjuk mindenkivel, hogy az archívum jelentősen bővült, és bár a digitalizálás megtörtént, a képek (szereplők, helyszínek, témák) azonosítása még várat magára, nem beszélve a címkézésről, ami a Fortepan esetében egy igazi társasjáték. Mivel még kevés az adat, így mi sem igazodunk ki teljesen a nyitóoldalról a Friss fülecske alatt indítható kínálatban, ezért Török András összefoglalását hívjuk segítségül: „Philipp Tibor és Hodosán Róza (egymástól független) fotói a rendszerváltás időszakából. Gárdos György fotóművész(?) a zuglói lomtalanításon talált képei. Mészáros Zoltán biológus kubai fekete-fehér képei és diái, 1973-ból. A negyvenes évek színes Budapestje Szőke Annamária gyűjteményéből. Lipovits Károly testnevelő tanár fantasztikus portréi a csornai általános iskola diákjairól. A Klauszer család üvegnegatívjai a századfordulóról és az első világháborús olasz frontról. Vajszada Károly festőművész egyedülálló sorozata a szanálás előtti Óbudáról. Teodoro Wolf-Ferrari velencei fotógyűjteménye az 1880-as évekből! Amit tudni akarsz a Kádár-korszak kockaházairól – Dunavecse épületei Jáki Lászlótól. És végül Kozelka Tivadar hagyatéka a Veszprém Megyei Levéltár gyűjteményéből, benne egy 70 felvételből álló dokumentációval a Péti Nitrogénművekről.”

 

A bőséges választékból egy 1980-as képet választottunk, amelyen a vidám felvonulók útját munkásőrök vigyázzák (orig. Joó Sándor, Fortepan), ellensúlyozásul pedig egy 1988-as felvételt, rajta többek között a rendszerváltó Kőszeg Ferenccel, Radnóti Sándorral és Kiss Jánossal (orig. Hodosán Róza, Fortepan).